Na jednání ústavně právního výboru, který se uskutečnil 11.12. 2019, Jakub Michálek prosadil dvě drobná zlepšení k Airbnb v sousedském právu. Předně, když někdo začne pronajímat byt přes Airbnb, bude mít povinnost to oznámit předem správci domu, aby obyvatelé domu věděli, proč se v jejich domu pohybuje více cizích lidí a případné problémy mohli řešit.

Za druhé bude v rozúčtování plateb za služby zohledněn počet lidí, kterým je byt nabízen. Ministerstvo pro místní rozvoj přislíbilo, že v rámci existujících zákonů zpracují v průběhu ledna manuál, jak si poradit s problémy, ať už jde o rušení klidu, kde lze uplatnit žalobu z rušené držby nebo možnosti vlastníků domů, kde Airbnb ještě není a nechtějí, aby v budoucnu vzniklo. Vedle toho si Piráti uvědomují, že je potřeba zamyslet se nad daňovými zákony a ochranou spotřebitele.

Piráti navrhli jasnější pravidla pro více než 10 tisíc hostitelů, kteří nabízí byty k pronájmu na digitálních platformách. Především chtějí přenést placení místního poplatku za krátkodobý pronájem i na zprostředkovatele, jakými jsou například Airbnb nebo služba Booking.com.

Předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek představil návrh zákona, který ubytovatelům přes Airbnb a podobné platformy usnadní byrokracii. Místní poplatky odvede přímo Airbnb a také bude umět nahlásit cizince cizinecké policii, což zákon dnes požaduje. Airbnb bude poplatky vybírat na základě dohody s obcí, která o to požádá.

Jakub Michálek představil pozměňovací návrh k vládnímu návrhu novely zákona o místních poplatcích, kterým umožní městům požádat digitální platformy v ubytování, aby vybíraly vedle cen i místní poplatek a odváděly ho městu. Návrh zjednoduší život poskytovatelům ubytování a obcím přinese do jejich pokladen více peněz na poplatcích. Jenom v Praze by mělo jít o částku přes 120 milionů korun za rok. Navíc narovnává prostředí na ubytovacím trhu.

Další zdroje: